Je to jednoduché. Ak chcete mať viac peňazí, musíte buď, menej minúť alebo viac zarobiť. Iná možnosť nie je. Možno ste čakali návod na bohatstvo alebo podobný bulshit. Riešenie je naozaj trocha primitívne a chce váš čas a chuť na zmenu. Tento článok je rozhodne pre pokročilejších ak sa na to necítite potom mám pre vás iné riešenie.
Tak poďme na to. Ešte pred tým musíte zistiť či je problém v tom, že veľa míňate alebo málo zarábate.
„Ak problém má riešenie, tak prečo sa strachovať? Ak problém nemá riešenie, tak prečo sa strachovať?“
Dalajláma
Na to aby ste zistili na čom ste musíte urobiť jednu vec.
Ak viete presne odpovedať na tieto otázky nemusíte čítať ďalej.
Ako som písala v článku Zlý finančný návyk # 4 – Nemôžete sa dostať tam kde chcete byť ak neviete kde ste teraz.
Tip: pre lepší prehľad vám odporúčam nainštalovať aplikáciu E – bločky do ktorej môžete svoje nákupy jednoducho naskenovať. Budete vidieť prehľad po mesiacoch alebo po týždňoch ale jednotlivé ktegórie vám aplikácia neukáže.
Väčšinou platíte každý mesiac, takže nič zložité. Len si zapíšte presnú sumu.
Radi kupujete záhradné sošky na každý kamienok v záhrade, vianočné osvetlenie alebo podobné položky všetko to tam zapíšte. Maľujete každý rok inou farbou alebo meníte často nábytok. Aj keď dbáte na čistotu všetko stojí peniaze. Zapisujte.
Pozor na pravidelné výdavky ako baterky, žiarovky, náplne do osviežovačov a zariadenia, ktoré používate a pravidelne potrebujú „dotácie“ napríklad také kávovary na kapsule alebo taká obyčajná tlačiareň. Áno, tie náplne.
Osobne nekupujem do domácnosti nič čo vyžaduje vysoké náklady na prvádzku. Radšej zainvestujem do kávovara na zrnkovú kávu ako do kapsúl, ak ma rozumiete.
Výdavky na auto – opravy, výmena pneumatík, olej, stierače, atď.
Pribudli elektrické kolobežky (bolt) alebo zdieľané bicykle. Započítajte aj toto platené potešenie. To je napríklad tá položka pri ktorej si položte otázku: „Je nevyhnutné platiť za…“. Je nevyhnutné platiť za povozenie ak máte doma bicykel?
Tiež umyvárky, tepovanie a pod., všetko čo súvisí s vašim autom lebo motorkou.
K tomu len stručne, radšej mať a nepotrebovať ako nemať a potrebovať. Ale aj tu sa dá ušetriť bez toho, aby ste sa vystavili riziku podpoistenia alebo zlého poistenia.
Nebudeme rozoberať položku po položke, spíšte všetko čo vás napadne, čo platíte len pre svoju potrebu. Ak potrebujete pomôcť, pozrite vzor pre mesačný rozpočet.
Ak deti zrejme to bude vysoká položka. Nezabudnite hlavne pri malých deťoch, každomesačné dokupovanie oblečenia lebo veď rýchlo rastú a pri tých starších tie ich „trendy“.
Keď som mala druhé dieťa väčšinou malo oblečenie, ktoré zdedilo, a pri chlapcovi som to riešila swapom. Nebojte sa, veštci to tak robia a pri dnešnej kvalite oblečenia, nie som ochotná platiť za čokoľvek nekvalitné ani len 5 eur. Vymenené oblečenie je častokrát kvalitnejšie (okrem obuvy), zadarmo a šetrí prírodu.
Započítajte tiež nástup do školy a škôlky. Tie sezónne nákupy sú často najnákladnejšie.
Započítajte veterinára, stravu, hračky a iné drobnosti.
„Ja mám rybičky, ktoré som pred rokom nemala a ani som si neuvedomila koľko ma stálo zariadenie a vybavenie akvária. Spomínam to, lebo to bol darček ktorý navýšil moje výdavky, dlhodobo. Ideálne je, keď si kúpu naplánujete a započítate do rozpočtu dopredu.“
Oblasť, ktorá vám z rozpočtu uberá eurá, ktoré míňate s radosťou. Ak nakupujete v rámci svojich hobby, ktorým sa dlhodobo venujete je to fajn.
Kedy treba nákupy v tejto kategórii prehodnotiť ?
– ak idete na podujatie z posledných peňazí, ktoré vám ostali.
– objednávate novú hru na PC alebo „Playko“ lebo práve vyšla. Podobne ako nový Iphone. Alebo si nájdete iné „lebo chcem“.
– ak sa začnete venovať novej aktivite a idete si kúpiť výbavu pre profesionálov (najdrahšiu) aj keď dopredu viete, že stať sa šampiónom v tomto nie je vaša méta.
– ak chodíte každý mesiac na nový film v 3D, 2D s priateľmi, bez priateľov a za každým s extra dávkou popcornu a coly.
– platíte predplatné časopisu, ktorý skončí ako podložka na čistenie zeleniny skôr ako ho prečítate a pod.
Zvlášť nezabúdajte na „drobné“ splátky napr. za elektroniku alebo nábytok.
Najradšej by som to výdavkami nenazvala. Táto položka môže byť kľudne vyššia (ak neinvestujete cez investičné životné poistenie alebo iné poistenie).
Pozor na nákupy hlavne tých darčekov, ktoré nespadajú do žiadnej úžitkovej kategórie (sošky, suveníry, magnetky – ak sú z miesta ktoré obdarovaný nenavštívil, plyšové hračky, vtipné šálky a ostatné „vtipné darčeky“).
Poznáte to aj na sebe, veľmi vás to (ne)poteší, ale aj tak to (ne)využijete. Rovnako ako darček typu: „neviem čo mám kúpiť“, „kúpim čo mi padne do oka“ alebo tie, ktoré spadajú pod osobný vkus obdarovaného (voňavky, oblečenie a doplnky).
Tipy na dobrý darček:
– spýtajte sa dotyčného čo by ho potešilo
– kúpte radšej darčekovú poukážku do obchodu ako samotné oblečenie alebo permanentku do fitka kde chodí
– stavte na zážitkový darček (jazda športovým autom, splav, kino, poznávací zájazd, vstup do aquaparku atď…)
Sem môžete kľudne zarátať aj pokuty.
Takto ste si spravili svoju finančnú analýzu.
Teraz presne viete za čo utrácate najviac ale dôležitejšie je, že viete za čo naozaj nemusíte platiť. Tieto veci viete obmedziť okamžite.
Vyberte tie položky zo zoznamu, ktoré nie sú nutné. A dajte si záväzok za nich viac neplatiť. Nemusí to byť obmedzujúce ale ak vám to nič neprináša skoncujte s tým. Alebo jednoducho vymeňte bežnú spotrebu za ekologickejšiu, vymeňte jednorázové za trvácne. Tak ako ja.
Hypotéka, odvody, platby za poistenie s investovaním, všetko sa dá znížiť alebo optimalizovať.
Na vašu hypotéku čaká každá banka. Dá vám lepšie podmienky? Nižšiu splátku? Poďme to zistiť. Nemáte čo stratiť.
Správne poistenie môžete zmeniť bez toho aby vám prišla upomienka či nejaké sankcie. Ak také nemáte, niečo s tým urobte.
Poplatky v bankách tiež nemusíte platiť. Jednoducho zmeňte banku, za bezpoplatkovú.
Existuje viac spôsobov ako ušetriť a tak isto ako zarobiť. Môžete napríklad spolupracovať so mnou.
Dúfam, že vás tento článok inšpiroval.
Vytvoriť pre vás pozitívne finančné prostredie v ktorom budete mať istotu.